RPH MINGGU 2 (ASYRAF)
Nama : Mohamad Fakhrul Asyraf Bin Sharif
Matapelajaran : ibadat
Kelas : 4 Hidayah
Tarikh : 8 Julai 2019
Masa : 3.00 petang - 3.30 petang
Bilangan pelajar : 25 orang
Tajuk : Aurat
Kemahiran : membaca,mendengar dan menulis
Kaedah : syarahan dan soal jawab
Pengetahuan sedia ada : murid tahu bahawa mereka wajib menutup aurat
Hasil pembelajaran :
-murid memahami pengertian aurat
-memahami tujuan dan hikmah menutup aurat
-melaksanakan kaedah menutup aurat dengan betul
Masa
|
Isi pengajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Pendahuluan
|
Ucapan salam dan bacaan doa
|
1. guru memberi salam kepada murid
2. Murid menjawab salam guru
3. Murid dan guru membaca doa
|
Nilai : Khusyuk
|
Set induksi
|
Guru menunjukkan gambar pelajar lelaki dan wanita yang menutup aurat
|
1. Guru bertanyakan tajuk yang bakal diajar pada hari itu
2. Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai
|
Bahan bantu mengajar :
LCD dan komputer riba
Strategi : berpusatkan bahan
Nilai : fokus dan bberdisiplin
|
Langkah 1
|
Pengertian aurat
Hukum menutup aurat
Tujuan dan hikmah disyariatkan menutup aurat
|
1. Guru meminta murid membacakan pengertian aurat yang tertulis di dalam kitab
2. Guru menerangkan tentang hukum menutup aurat
3. Guru menerangkan kepada murid mengapa disyariatkan menutup aurat
|
Bahan bantu mengajar :
Kitab
Strategi : berpusatkan guru,murid dan bahan
Nilai : rajin dan fokus
|
Langkah 2
|
Panduan mengenai aurat
|
1. Guru menerangkan pada murid tentang batas aurat lelaki dan perempuan mengikut situasi
|
Bahan bantu mengajar :
Kitab,lcd dan komputer riba
Strategi : berpusatkan guru dan bahan
Nilai : fokus
|
Langkah 3
|
Bahaya mendedahkan aurat
Aktiviti : guru meminta murid menyatakan aurat lelaki dan perempuan
|
1. Guru meminta pelajar membacakan tentang bahaya mendedahkan aurat
2. Murid membaca dengan lancar
3. Murid menyatakan setiap anggota aurat dengan baik
|
Bahan bantu mengajar : kitab dan kad bergambar
Strategi : berpusatkan murid
Nilai : fokus
|
Penutup
|
Rumusan
|
Guru membuat rumusan tentang apa yang dipelajari oleh murid
|
Nilai : fokus
|
Comments
Post a Comment